22 listopada 2011

Usowanie plam

Każde zaplamienie da się usunąć, jeśli tylko zrobimy to szybko, zanim brud wniknie głęboko we włókna. Do usunięcia plam wypróbujmy najpierw domowe sposoby, a dopiero, gdy okażą się nieskuteczne - sięgamy po środki chemiczne.
Przed rozpoczeciem usowania plamy trzeba wiedziec z czego ona powstala, by wiedziec jakiego srodku uzyc i w jaki sposob ta plame usunac. Wiekszosc proszkow do prania zawiera substancje usuwajace plamy z tluszczu oraz swierze plamy z mleka, krwi czy herbaty... Z innymi jednak juz sobie az tak dobrze nie radzi, a nawet moze te plamy utrwalic.
W pierwszej kolejnosci osuszamy plame chusteczka lub papierowa serwetka. W wielu przypadkach wystarczy lekko przeprac poplamione miejsce chlodna woda i mydlem, oraz ponownie splukac.
Odzierz ktora mozna prac tylko chemicznie nie ryzykojemy i jej nie pierzemy, przecieramy ja wilgotna, czesto plukana szmatka.

Sposoby usowania plam:
Splukiwanie Pod bierzaca zimna woda probujemy splukac plame, jezeli odziez sie do tego nie nadaje stosujemy namaczanie.
Namaczanie Nalezy namoczyc poplamione miejsce w srodku czyszczacym i lekko pocierac np. wyzeczka do herbaty. jezeli tkaniny nie mozna prac przemywacz szmatka zamoczana w detergencie, wyrownac miejsce miedzy miejscem mokrym i suchym, a nastepnie osuszyc sucha szmatka
Pocieranie Umieszczamy odziez nad podkladem np. recznikiem. Namaczamy plame bawelniana szmatka nasaczona detergentem i pocierac reka od srodka do brzegow az do calkowitego znikniecia plamy. Odziez przesowamy po podkladzie az bedzie on czysty i suchy. Przez pocieranie mozna uszkodzic niektore materialy np. welne lub tkaniny luzno tkane lub o ciemnych kolorach. Dlatego w tych wypadkach nalezy zastosowac namaczanie lub wchlanianie
Wchlanianie należy rozłożyć materiał na chłonnym podkładzie (na starym ręczniku frotte, suchej szmatce), zwilżyć go kilkoma kroplami (nie więcej) środka czyszczącego, a następnie przy użyciu papierowego ręcznika kuchennego, suchej szmatki usunąć nadmiar odplamiacza. Powyższą czynność powtarzać aż plama przestanie farbować. Zaplamioną odzież przesuwać nad podkładem, aż pozostanie on czysty i suchy, a do wchłaniania odplamiacza używać suchego materiału. Następnie przemywać mokre miejsce wilgotną szmatką ze środkiem czyszczącym aż do wyrównania różnic między miejscem mokrym i suchym. Na koniec wytrzeć suchą szmatką. Parowanie - zmoczyć grubą, chłonną szmatkę, np. czystą ścierkę do naczyń. Położyć ją na desce do prasowania i postawić na niej ciepłe żelazko. Gdy ścierka zacznie mocno parować, zdjąć żelazko. Odzież (plamą do dołu) położyć na ścierce, tak by para mogła rozpuścić zabrudzenie. Jednocześnie przy użyciu łyżeczki od herbaty lub wilgotnej ściereczki nanieść na plamę środek czyszczący.

Jak usunąć plamy z:

Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać. Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.
Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.
Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.
Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie, a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.
Długopis i flamaster - przecieramy zaplamienie wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym, wodą kolońską lub bezbarwnym denaturatem. Niezłe efekty daje sok z cytryny oraz moczenie w kwaśnym mleku. Następnie pierzemy odzież w płatkach mydlanych. Tusz z flamastrów rozpuszcza również gliceryna - alkohol o konsystencji gęstej cieczy, dobry rozpuszczalnik wielu substancji, dostępny w drogeriach, pozostałości usunąć spirytusem metylowym.
Farba emulsyjna - należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.
Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
Farba olejna artystyczna - świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.
Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu a gdy stwardnieje należy wykruszyć. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.
Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.
Jajka - wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym.
Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.
Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.
Kawa - tak jak w przypadku herbaty.
Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.
Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw ze szczotkować, a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.
Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.
Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.
Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.
Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Inne metody:
- plamę zaprać w mleku, najlepiej kwaśnym.
- na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.
Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.
Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.
Pleśń - świeże plamy usuwa się, pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.
Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.
Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.
Sos - plamy z odzieży tolerującej pranie znikają z reguły po wypraniu ubrania w temperaturze minimum 60°C. Jeżeli tkaniny nie wolno prać w temperaturze 60°C, zwilż plamę płynem do mycia naczyń i zostaw tkaninę na minimum pół godziny. Następnie wypierz. Odzież nie nadającą się do prania pocieraj benzyną, a następnie wodą.
Szminka - tamponujemy zabrudzenie benzyną ekstrakcyjną, rozcieńczalnikiem do farb olejnych i lakierów, denaturatem lub rozrzedzonym spirytusem i pierzemy. Jeśli tkanina jest delikatna, na kilka minut nakładamy na plamę glicerynę, a następnie pierzemy.
Szpinak - pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.
Trawa - czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.
Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.
Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie. Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą Plamy z czerwonego wina polewamy białym winem (jeśli jest) a następnie płuczemy garderobę w chłodnej wodzie i pierzemy. Dobrze robi też posypanie plamy solą lub talkiem, a gdy płyn zostanie wchłonięty – wypłukać lub wyprać tkane. Resztę przebarwienia usunąć można wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Na rozległe i trwałe plamy stosujemy niechlorowy wybielacz. Po kilku minutach należy uprać tkaninę, ponieważ wybielanie osłabia włókna.
Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.
.Wymiociny - spłucz wodą. Odzież, którą można prać w temperaturze 60°C i wyższej, wypierz. Plamy na odzieży, którą można prać najwyżej w temperaturze 40°C, zwilż płynem do mycia naczyń i pozostaw na minimum pół godziny. Następnie wypierz. ubranie. Plamy na odzieży nie nadającej się do prania pocieraj wodą z dodatkiem roztworu amoniaku. Woń usuń pocierając wodą z dodatkiem środka dezynfekującego. Dozowanie zgodnie z instrukcją.
Plamy po kolorowej świecy - Przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.
Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie
 

16 komentarzy:

 1. Dziękuję za dobre rady dotyczące usuwania plam, ale nawet jeśli komputer nie posiada polskich znakó to odzież nie ma rz. Ewa szalejaca z ortografią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Serdecznie. Mam problem.. Bardzo proszę o pomoc.
  Kupiłam sukienkę bawełnianą i zostawia ona resztki materiału na moim ciele jak moge się tego pozbyć. Chciałabym normalnie ubrać moją sukienkę bez krepowania się że muszę ciaglę pozbywać się tego z ciała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bawełna bawełnie nie równa i czasami zdarza się ze niestety ubrania które wydaja nam się dobrej jakości sprawiają nam pewne problemy. Tych kłaczków trudno się pozbyć bo to wina słabej jakości nici z której jest zrobiony materiał. Można spróbować taśmami pokrytymi klejem trochę je oczyścić, trzepać oraz prac na lewej stronie. Słyszałam tez ze namoczenia w occie trochę pomaga, choć tego nie stosowałam. Jedyne co mi jeszcze przychodzi na myśl to namoczenie w płynie do prania wełny, może coś pomoże. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Jeśli się uda podziel się sposobem... na pewno się komuś przyda :)

   Usuń
 3. Nic dodać nic ująć, artykuł w 100% wyczerpuje temat plam. Pozazdrościć wiedzy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Plamę z kleju "magic" usunęłam z bluzki córki zmywaczem do paznokci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polałam plamy na białej bawełnianej bluzce odplamiaczem Ariel.Następnie ją uprałam w pralce.Po wyciągnięciu bluzki z pralki okazało się,że w miejscu polania ją Arielem jest szara a nie biała.Co w takiej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń
 6. Matko, dziewcze drogie jakie Ty orty robisz.. weź słownik i sprawdź jak się pisze usuwanie czy świeże.......

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam :) a jak usunąc plamę na czarnych spodniach najprawdopodobniej po środku na pleśń?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. Jak usunąć plame na jasnych spodniach dzinsowych powstałą od brązowej skórzanej metki?

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam. Jak usunąć plame na jasnych spodniach dzinsowych powstałą od brązowej skórzanej metki?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy do usunięcie kolorowej plamy z wosku z delikatnego materiału koniecznie trzeba użyć spirytusu metylowego? Czy może być też salicylowy albo normalny rektyfikowany? Jeśli tylko metylowy - gdzie można coś takiego dostać?
  Pozdrawiam, Asia

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za fajne rady, właśnie uratowałaś mi bluzkę. :-) Zazwyczaj oddaję ubrania do pralni ale tu było trzeba działać natychmiast. Choć już miałam taką sytuację, że oddałam trudną plamę i moja pralnia wrocław cennik mająca bardzo korzystny sobie z tym poradziła.
  Dzięki jeszcze raz, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. JA to teraz przy dzieciach się dowiaduje, jak dziwne mogą być plamy. Bo dziecko jest w stanie zrobić wszystko. szok.

  OdpowiedzUsuń
 13. A jak wygląda sytuacja w przypadku materaców? Mam materac ekologiczny i nieco się zaplamił, co prawda ma warstwę do prania, ale nie wiem jak ją uprać. Ma ślady po dżemie. :C

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak widać, sposobów jest naprawdę bardzo dużo, ale na szczescie nie brakuje dobrych rozwiązań http://kobietawielepiej.pl/hobby/trudne-plamy
  Takie porady warto na pewno zachować.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dobre porady. Ja jednak korzystam z oferty jaką ma hurtownia środków czystości Mają bardzo dobre jakościowo pordutky i wychodzi tyle samo ile za produkty typu denaturat.

  OdpowiedzUsuń

Załaduj więcej...

Dziekuje wam bardzo z wszystkie komentarze!!! Sa dla mnie bardzo wazne wasze opinie dlatego czytam i staram sie odpowiadac na wszystkie.

Prosze tylko o wyrozumialosc pod wzgledem bledow, bo moj komputer nie posiada polskich znakow. Tekst poprawiam z opcja na bloggerze, ale niestety jest ona dosc uboga :/